Pożywne śniadanie źródłem energii na cały dzień

Jaki ranek, taki cały dzień!

Istnieje teoria, że pierwsza godzina po przebudzeniu decyduje o tym, jak będzie wyglądał cały nasz dzień. Jeśli zaczniemy dzień nerwowo, ze złym nastawieniem, to trudno będzie nam później sprawić, że zaliczymy dzień do tych „miłych”. Mamy jednak kilka sposobów na to, aby nasze poranki były o wiele milsze i chętnie się nimi z Wami podzielimy! 

Już na wstępie należy zaznaczyć, że pożywne śniadanie to klucz do udanego dnia. Uwzględnienie w swoim menu aronii w postaci owoców lub soku BIO zapewni niezbędną dawkę antyoksydantów konieczną w diecie każdego z nas. Aronia niesie dla zdrowia wiele korzyści, dlatego jej regularne spożywanie na pewno wpłynie pozytywnie na organizm. O jej wszystkich prozdrowotnych walorach przeczytacie na końcu tego wpisu. 

Przełączasz drzemki w budziku, zamiast wstać od razu po pierwszym dzwonku? Zmień to jak najszybciej.

Ustawianie kolejnych drzemek, pomiędzy którymi mamy około 10 minut snu, powoduje nagłą produkcję kortyzolu czyli tzw. hormonu stresu. Prowadzi to do większego poczucia zmęczenia i problemów z koncentracją. Staraj się więc wstać od razu po pierwszym budziku, a pomoże Ci w tym…

…poranne przeciąganie się.

Aby Twój organizm mógł bezpiecznie wrócić do funkcjonowania po nocnym odpoczynku, spróbuj go trochę rozgrzać. Zanim wstaniesz z łóżka, powoli na nim usiądź, spleć dłonie i wyciągnij je wysoko ponad głowę. Dzięki temu, pobudzisz swoje ciało do działania, rozciągniesz mięśnie i rozgrzejesz stawy. Nie zapomnij też, aby rozgrzać mięśnie twarzy, w czym pomoże Ci szeroki uśmiech! Jeśli masz jeszcze trochę czasu możesz wykonać lekką rozgrzewkę już poza łóżkiem, a jeśli nie…

… weź zimny prysznic.

Choć gorące kąpiele są bardzo przyjemne, zarezerwujmy je raczej na jesienne wieczory. Do porannej higieny powinniśmy wybrać chłodny prysznic. Dzięki temu, nasz organizm otrzyma zastrzyk energii, będziemy czuć się bardziej pobudzeni, a także pozbędziemy się uczucia „ciężkości” nóg, które czasem towarzyszy nam po nocnym odpoczynku.

I najważniejsze – zjedz pożywne śniadanie.

Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza ono energii na cały poranek i przedpołudnie, a także ma wpływ na pracę naszego układu pokarmowego, który właśnie rano jest najbardziej aktywny. Dodatkowo, poprzez podniesienie poziomu glukozy we krwi (po nocnym spadku) pozwala nam jaśniej myśleć i łatwiej się skoncentrować. Regularne spożywanie śniadania w domu pozwala też uniknąć wielu chorób, począwszy od otyłości i podwyższonego poziomu cukru we krwi, skończywszy na chorobach serca i układu metabolicznego.

Pamiętajmy też, aby śniadanie było wartościowe – czyli bogate w składniki odżywcze. Dodatkowo warto dodać do posiłku produkty o udowodnionym działaniu prozdrowotnym o wysokiej jakości np. owoce aronii i tym samym uczynić pierwszy posiłek w ciągu dnia prawdziwą bombą witaminową, która pomoże nam*:

– obniżyć ciśnienie tętnicze krwi,

– zwalczać wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się skóry i powstawania niektórych chorób cywilizacyjnych,

– zregenerować wzrok przed pracą przy monitorze i poprawić ostrość widzenia,

– obniżyć poziom glukozy we krwi.

 

 Możecie skorzystać z naszego przepisu na zdrowe śniadanie, którym jest:

Jogurt z domowym musli z orzechami i aronią.

Aby je przygotować, potrzebujemy:

– jogurt naturalny – 1 opakowanie,

– 3 łyżki płatków owsianych,

– orzechy,

– miód,

– BIO owoce aronii lub sok z aronii BIO – znajdziesz je w naszym sklepie Yagoody

Przygotowanie jest bardzo proste – do rondelka wsypujemy płatki owsiane i dodajemy dwie łyżeczki miodu, mieszamy i podgrzewamy je do momentu aż płatki się zarumienią. Następnie, przekładamy je do miseczki, dosypujemy orzechy i aronię i zalewamy wszystko jogurtem naturalnym.

Jeżeli nie mamy pod ręką owoców aronii możemy zastąpić je BIO sokiem z aronii, który nada pięknego koloru naszemu musli, a dodatkowo wzbogaci je o witaminy i polifenole. 

Takie szybkie i zarazem pyszne śniadanie, będzie też źródłem wielu składników odżywczych. Jogurt naturalny dostarczy nam między innymi białka, płatki owsiane to doskonałe źródło błonnika pokarmowego i węglowodanów, a obecność orzechów zapewni nam zdrowe tłuszcze. Dzięki owocom aronii nasze śniadanie zyska moc witamin i antyoksydantów, a także wspaniały smak. Owoce aronii czarnoowocowej posiadają certyfikat Rolnictwo Ekologiczne, ponieważ uprawiane są naturalnymi metodami, bez użycia chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu są jeszcze zdrowsze i smaczniejsze. 

Po takim poranku, dobry dzień jest gwarantowany! 

*Źródło: M. Doroszko, K. Janda, K. Jakubczyk – „WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE WYBRANYCH OWOCÓW KRAJOWYCH”, KOSMOS Vol. 67, 2, 415–423, 2018;