ARONIA – niedoceniane czarne złoto

ARONIA – niedoceniane czarne złoto

Aronia to krzew owocowy, który pochodzi z Ameryki Północnej (choć aktualnie to Polska wiedzie prym w produkcji i eksporcie tego owocu na skalę światową). Jej najpopularniejsza odmiana czyli aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa), to małe kuliste jagody, których średnica nie przekracza 10 mm. Dojrzałe owoce przybierają intensywną ciemnogranatową barwę, a ich smak (równie wyrazisty jak barwa) jest słodki i zarazem cierpki. Posiada wiele wartościowych składników, a dodatkowo to doskonała ozdoba ogrodu o każdej porze roku. Skoro pochodzi z Ameryki to skąd w ogóle wzięła się w Polsce i kiedy zaczęła zdobywać popularność?

„Korzenie” Aronii.

Historia aronii zaczęła się w Ameryce Północnej, gdzie lecznicze właściwości aronii doceniali już jej rdzenni mieszkańcy. Do tej pory aronię można spotkać na terenie Wschodniego Wybrzeża Ameryki Północnej oraz w Kanadzie, jednak są to głównie dziko rosnące krzewy. Za sprowadzenie aronii na teren Europy odpowiedzialny był rosyjski sadownik – Miczurin, który szukał roślin odpornych na surowe warunki pogodowe panujące w Rosji, a jednocześnie bogatych w wartości odżywcze. Stamtąd, w latach siedemdziesiątych XX w., aronia trafiła do Polski, a jej właściwościami zainteresowali się naukowcy. To dzięki ich badaniom, potwierdzającym liczne wartości prozdrowotne aronii, rozprzestrzeniła się ona na terenie całej Polski.

Co skusiło Miczurina?

Aronia jest „silną” rośliną. Lubi wilgoć i słońce, ale cechą, dzięki której pojawiła się na naszym kontynencie jest odporność na niskie temperatury. Dodatkowo, jest odporna na szkodniki, dzięki czemu można ją uprawiać ekologicznie, bez stosowania chemicznych oprysków.

Jej największym atutem jest jednak bogactwo, jakie w sobie kryje. Aronia zawiera bowiem*:

  • witaminy: C, B1, B2, B6, P, PP, E i A,
  • minerały : potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan, molibden, jod, kobalt, bor,
  • polifenole: antocyjany, procyjanidy, fenolokwasy,
  • garbniki,
  • pektyny,
  • błonnik,
  • białka,
  • węglowodany.

„Superowoc”, „czarne złoto”, „najsmaczniejszy lek na świecie”!

Wszystkie powyższe określenia dotyczą właśnie aronii! Na całym świecie, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, a co za tym idzie ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na zdrowe produkty, aronia zyskuje nowe rzesze fanów. Wszystko za sprawą jej cudownych właściwości. Jeszcze ich nie znacie? Spieszymy z pomocą!

Aronia*:

  • zwalcza wolne rodniki,
  • obniża wysokie ciśnienie krwi,
  • zapobiega akumulacji złego cholesterolu,
  • pomaga w regeneracji oczu,
  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • spowalnia procesy starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

A wszystko to, dzięki dużej zawartości witamin, polifenoli, antyoksydantów i innych składników aktywnych zawartych w owocach aronii, które w połączeniu z ekologiczną uprawą czynią aronię tzw. SUPERFOOD’em 😊

Jak to ugryźć?

Ponieważ owoc aronii ma specyficzny, cierpki smak, raczej rzadko spotykamy fanów spożywania ich w surowej postaci. Jednak, jeśli Wy też chcecie skorzystać z jej zdrowotnych właściwości, koniecznie wypróbujcie sok z aronii, który zachowuje wszystkie wartości odżywcze surowego owocu, a jednocześnie wspaniale smakuje.

Szczególnie polecamy Wam:

  • sok NFC z aronii –> NFC, czyli nie z koncentratu, a bezpośrednio wyciskany z dojrzałych owoców.

Ponieważ sok z aronii wytwarzany jest z owoców z ekologicznej plantacji, możemy z czystym sumieniem zapewnić Was o jego najwyższej jakości! 

Produkty aroniowe oraz inne superfoods zamówisz na naszej stronie internetowej www.yagoody.pl

*Źródło:
M. Doroszko, K. Janda, K. Jakubczyk – „WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE WYBRANYCH OWOCÓW KRAJOWYCH”, KOSMOS Vol. 67, 2, 415–423, 2018;
M. Białek, J. Rutkowska, E. Hallmann – „Aronia czarnoowocowa (Aronia Melanocarpa) jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej” 2012