Żywność ekologiczna – dlaczego warto wybierać produkty z certyfikatem?

Na całym świecie od pewnego czasu rośnie popyt na tzw. żywność ekologiczną. Klienci poświęcają zakupom coraz więcej uwagi, czytają etykiety produktów i wyszukują na sklepowych półkach produkty BIO, EKO czy ORGANIC a sklepowe foliowe „siatki” zastępują torbami papierowymi lub wielokrotnego użytku. Czy to tylko moda czy przejaw rosnącej świadomości i dojrzałości konsumentów? Czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna i jak nie dać się oszukać chwytom reklamowym stosowanych na produktach, które tylko udają żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna – co to takiego?

Żywność ekologiczna to żywność wysokiej jakości. Może być ona uzyskiwana z produktów roślinnych lub zwierzęcych wytwarzanych w systemie gospodarstwa ekologicznego, spełniającego szereg wytycznych, w którym unika się stosowania chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, regulatorów wzrostu czy dodatków do pasz. Dzięki temu produkty te są bezpieczne, a zamiast toksycznych substancji chemicznych dostarczają nam więcej witamin, minerałów i substancji odżywczych, a ich smak nie jest wynikiem sztucznych wzmacniaczy lecz naturalnego wzrostu. Co więcej, produkty te nie mogą być modyfikowane genetycznie ani spryskiwane pestycydami, co dotyczy również gleby, na której są uprawiane*.

Poza pozytywnym wpływem żywności ekologicznej na nasz organizm należy też zaznaczyć jego wpływ na otaczające środowisko.

Stosowanie wyłącznie naturalnych nawozów chroni mikroorganizmy i wpływa pozytywnie na jakość i strukturę gleby.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy produkt spełnia wymogi żywności ekologicznej jest obejrzenie jego etykiety i sprawdzenie czy jest na niej umieszczone logo certyfikatu żywności ekologicznej. Logo przedstawia tzw. EUROLIŚĆ wraz z numerem jednostki certyfikującej oraz oznaczeniem miejsca produkcji, a jego obecność na opakowaniu oznacza, że producent spełnia wymagania ustawy o rolnictwie ekologicznym oraz że przynajmniej 95% składników zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi. Należy również dodać, że oznaczenia „Bio”, „Eko” lub „Organiczny” mogą być używane tylko przez certyfikowanych producentów żywności ekologicznej i odnoszą się nie do właściwości gotowych produktów, ale do tego, że ich składniki są produktami rolnictwa ekologicznego.

Uwaga – nie dajmy się oszukać!

Niestety, pomimo licznych kontroli produktów dostępnych rynku, wielu producentów próbuje „skrócić sobie drogę” i skusić klientów chwytliwymi hasłami, które mogą wprowadzić w błąd i udawać produkty ekologiczne. Bardzo często pojęcie „żywność ekologiczna” jest mylone z określeniem „zdrowa żywność”, które ładnie brzmi ale niestety… nie ma nic wspólnego z żywnością ekologiczną.  Musimy pamiętać, że jest to tylko nazwa stworzona na potrzeby marketingu i nie idą z nią w parze żadne standardy określające sposób produkcji.

Aby mieć pewność, że wybieramy naprawdę zdrowe i dobre jakościowo produkty, zawsze upewniajmy się, że posiadają certyfikat żywności ekologicznej, który jest gwarantem dobrego wyboru i posiadają poniższy znak.

Wybieraj sprawdzone marki

Yagoody Superfood to marka produktów stworzonych przez rodzinną firmę P.P.H.U. Bio Juice. Ekologiczne produkty z aronii są wytwarzane wyłącznie z owoców pochodzących z naszych ekologicznych  plantacji położonych w najczystszych rejonach  Lubelszczyzny. Bio Juice jest jednym z wiodących producentów ekologicznych owoców aronii oraz produktów aroniowych w Polsce. Certyfikat ekologiczny zobowiązuje nas do zapewnienia owoców najwyższej jakości produkowanych tylko za pomocą naturalnych metod. Zapraszamy do poznania bliżej naszej działalności, produkcji oraz gospodarstwa sadowniczego aronii na naszej stronie internetowej BioJuice.

*Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/certyfikaty